2011. gada 8. jūlijā Pāvilostas novada pašvaldības SIA "Vērgales komunālā saimniecība" parakstīja trīs aizdevuma līgumus ar SIA “Vides investīciju fonds” par projektu "Ūdenssaimniecības attīstība Vērgales pagasta Vērgales ciemā", "Ūdenssaimniecības attīstība Vērgales pagasta Saraiķu ciemā" un "Ūdenssaimniecības attīstība Vērgales pagasta Ziemupes ciemā" realizācijai nepieciešamo līdzekļu piešķiršanu. Projekti tiek īstenoti ar Eiropas reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu.
Vērgales pagasta Vērgales ciemā šobrīd dzīvo 450, Saraiķu ciemā - 405, bet Ziemupes ciemā - 210 iedzīvotāju, centralizētas ūdensapgādes pakalpojumi ir pieejami 350 (jeb 78%) Vērgales, 120 (jeb 30%) Saraiķu un 80 (jeb 38%) Ziemupes ciema iedzīvotāju. Tā kā ūdensvada tīkli ir izbūvēti vēl 70.-tajos gados, tie ir sliktā stāvoklī, nav nodrošināta nepārtraukta ūdens padeve un ir nepietiekama pieejamība ūdens sadales tīkliem, ūdensapgādes sistēmu nepieciešams daļēji rekonstruēt.
Realizējot minētos projektus, Vērgales ciemā būtiski palielināsies kopējais iedzīvotājus skaits, kuriem tiks radīta iespēja saņemt kvalitatīvu dzeramo ūdeni. Nodrošinot visu radīto un savākto notekūdeņu novadīšanu NAI, par 100% tiks samazināts gruntsūdeņu piesārņošanas risks. Rekonstruējot esošo ūdensvadu, ūdens zudumi Ziemupes ciemā tiks samazināti no 64 % līdz.5%, bet rekonstruējot pašteces kanalizācijas tīklus, no kanalizācijas ūdeņu savākšanas un novadīšanas sistēmas tiks atdalīta lietus ūdens savākšanas drenāža. Izbūvējot jaunu pašteces kanalizācijas tīklu, spiedvadu un sūkņus staciju, pie NAI tiks pieslēgta Ziemupes ciema ziemeļu daļa un palielināsies kopējais pieslēgumu skaits. Arī Saraiķu ciemā projektu realizācijas rezultātā tiek plānoti līdzīgi pakalpojumu pieejamības un vides uzlabojumi.
Pašlaik noslēdzies iepirkumu process un parakstīts līgums ar SIA”Grobiņas SPMK” par būvniecības darbu veikšanu, saņemta būvatļauja un uzsākti būvdarbi. Autoruzraudzību veic tehniskā projekta izstrādātāji SIA „BaltLine Globe”. Projektu plānots noslēgt š.g. novembrī.
Visu trīs ūdenssaimniecības sakārtošanas projektu kopējās izmaksas tiek plānotas nedaudz virs 390 tūkst. LVL apmērā, no kuriem 85% tiks līdzfinansēti no ERAF līdzekļiem, bet 15% būs pašvaldības uzņēmuma līdzfinansējums. Kopējais aizņēmums no Vides investīciju fonda ir 126 894 LVL un tiks izlietots ERAF daļas priekšfinansēšanai, pašu līdzfinansējuma daļas segšanai un PVN priekšnodokļa apmaksai.