Vides investīciju fonds uzsācis programmas „Central Baltic INTERREG IV A 2007-2013” finansēta projekta "Gliemju audzēšana, apstrāde un izmantošana komerciālos nolūkos Baltijas jūras reģionā" (Baltic EcoMussel) īstenošanu, kas veicinās gliemju audzēšanas komercializāciju Baltijas jūras reģionā.
2012.gada 28. un 29. maijā projekta pārstāvji tikās Zviedrijā, St.Annā, kur notika projekta uzsākšanas sanāksme, kurā projekta dalībnieki izrunāja būtiskākos projekta mērķus un ietekmējošos faktorus.
Sanāksmē tika diskutēts par gliemju sugām, audzēšanas metodēm, gliemju augšanu ietekmējošiem faktoriem un riskiem. Kā atbilstošākā komercializācijai tika izvēlēta ziemeļu ēdamgliemene (lat. - Mytilus edulis), kas sāļuma dēļ Baltijas jūrā izaug līdz 3 cm, bet citos ūdeņos tās izmērs var sasniegt 15 cm.
Projekta ietvaros tiks:
- pētītas dažādas biznesa attīstības iespējas,
- pētīti regulēšanas nosacījumi,
- analizēta sociāli-ekonomiskā ietekme,
- noteiktas potenciālās atrašanās vietas un nepieciešamais aprīkojums, lai uzsāktu biznesu,
- sagatavots biznesa plāna paraugs,
- veikti sabiedrības informēšanas pasākumi par jaunas nozares attīstības iespējām.
Lai veicinātu biznesa attīstību Baltijas jūras reģionā projekta gaitā tiks iesaistīti dažādi jomu pārstāvji, t.sk. zvejnieki, kas varētu kļūt par potenciāliem biznesa attīstītājiem. Gliemju audzēšanas attīstība var veicināt nodarbinātu zvejniecību jomā, kas sakarā ar zivju resursu samazinājumu visā pasaulē ietekmē gados jaunu speciālistu pieplūdu nozarei.
Lai sasniegtu projekta mērķi, ir jāizveido platforma potenciāliem īpašniekiem, kas visā Baltijas reģionā ļautu attīstīt biznesu, definējot sinerģijas, izpētot nozares attīstības perspektīvas un nosakot optimālāko biznesa attīstības veidu.
Baltijas jūras reģionā šobrīd nav uzsākta pilna ražošanas cikla gliemju audzēšana, kā arī ir vairāki faktori, kas ierobežo liela apjoma fermas komercializāciju. Tāpēc šī projekta mērķis ir, iesaistot Baltijas jūras valstu pārstāvjus, izvērtēt, analizēt instrumentus, informāciju un risku faktorus potenciālai gliemju fermai.
No vides viedokļa gliemju audzēšana Baltijas jūrā mazinās vides piesārņojumu. Gliemji uzņem dažādus smagos metālus, kā fosfors, cinks u.c. Tai pašā laikā tos ir iespējams izmantot gan lauksaimniecībā zemes mēslošanai, gan kā barības vielas mājputnu barošanā vai biogāzes ražošanā.
Projektā iesaistīti dalībnieki no:
- Zviedrijas - East Sweden Energy Agency (Energikontoret Östra Götaland AB)
- Somijas – Novia University of Applied Sciences (Ab Yrkeshögskolan vid Åbo Akademi / Yrkeshögskolan Novia)
- Latvijas – Kurzemes plānošanas reģions
- Latvijas – Vides investīciju fonds SIA