Vides investīciju fondam 15 gadi

17.05.2012

 

Vides investīciju fonds dibināts 1997. gada aprīlī ar mērķi apvienot ārvalstu un vietējo finansējumu efektīvai vides projektu realizācijai Latvijā. Šodien Fonds ir kļuvis par nozīmīgu spēlētāju Latvijas vides infrastruktūras sakārtošanā un dažādu projektu realizācijā, lai maksimāli uzlabotu vides kvalitāti Latvijā.

Fonda darbība tika aizsākta ar finanšu pakalpojumu sniegšanu, un 15 gadu laikā ar Fonda aizdevumu palīdzību īstenoti jau vairāk kā 250 videi draudzīgi pašvaldību un privātā sektora projekti visā Latvijā. Lai nodrošinātu efektīvu un kvalitatīvu vides projektu realizāciju un vides piesārņojuma samazināšanu Fonds iesaistās arī projektu īstenošanā, sniedzot bezmaksas konsultācijas un atbalstu no projekta idejas līdz tā realizācijai. Fonds ir viena no retajām finanšu institūcijām Latvijā, kam tā darbības laikā nav neviena zaudētā aizdevuma. Kredītresursu nodrošināšanai Fonds veiksmīgi sadarbojies ar Ziemeļvalstu Vides finanšu korporāciju NEFCO, kas piešķīrusi Fondam vairākas kredītlīnijas, tostarp pēdējo 2010. gadā 5 miljonu eiro apmērā. 

Bez finanšu pakalpojumiem arvien būtiskāks Fonda virziens ir programmu vadība, kas vērsta uz finanšu resursu piesaisti, nodrošinot finansētāja prasībām atbilstošu un kvalitatīvu sagatavotu projektu identificēšanu un projektu realizācijas uzraudzību. Pēdējo gadu laikā Fonds realizējis divus ANO Attīstības programmas projektus. Viens no tiem ir PHB saturošu iekārtu un atkritumu savākšana un utilizācija videi draudzīgā veidā, kas lielā mērā atrisinājis šo bīstamo atkritumu esamības problēmu Latvijā. Tikko noslēdzies arī otrs projekts "Labāko metožu un paraugprakses demonstrēšana un veicināšana medicīnisko atkritumu samazināšanai, lai izvairītos no dioksīnu un dzīvsudraba nonākšanas apkārtējā vidē", kura ietvaros īstenoti pasākumi bīstamo medicīnas atkritumu savākšanas un utilizācijas veicināšanai vairākās pasaules valstīs, tostarp arī Latvijas medicīnas iestādēs. 

Kopš 2010. gada Fonds nodrošina Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) finansēto projektu ieviešanas uzraudzību, nodrošinot efektīvu un caurspīdīgu finansējuma apgūšanu un mērķu sasniegšanu. KPFI ir uz CO2 samazināšanu mērķētu pasākumu finansēšanas shēma, kas paredz finansējuma 141 miljonu latu apmērā ieguldījumu dažādos projektos, kas vērsti uz energoresursu samazināšanu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Šobrīd noslēgti jau 2743 finansējuma piešķīruma līgumi, tostarp gan ar privātpersonām, gan uzņēmumiem, gan pašvaldībām, par kopējo KPFI finansējuma summu 135 miljoni latu.

Pēdējos gadus arvien aktīvāk Fonds savu uzkrāto pieredzi un kapacitāti vides projektu ieviešanas uzraudzībā un pēcieviešanas monitoringā, kā arī vides projektu finansēšanas mehānismu izveidē īsteno, iesaistoties attīstības sadarbības projektos, kas ietver gan pārrobežu sadarbību Eiropas Savienības programmu ietvaros, gan sadarbību attīstības programmu ietvaros. Šobrīd tiek īstenoti Intelligent Energy Europe projekti "Pasīvo māju un atjaunojamo energoresursu reģioni" un "Latvijas Energoefektīvas būvniecības stratēģija - Build Up Skills", kā arī INTERREG programmas projekts "Gliemju audzēšana, apstrāde un izmantošana komerciālos nolūkos Baltijas jūras reģionā".

Fonda speciālisti iesaistījušies arī pieredzes pārnesē uz valstīm, kurās tikai tiek veidota efektīva vides pārvaldības sistēma, tostarp, Moldovu, Serbiju, Kosovu, Kirgizstānu, Gruziju, Azerbaidžānu, Ukrainu un citām.

Ilgtspējīga attīstība nav iedomājama bez sabiedrības līdzdalības, tādēļ īpašu nozīmi Fonds piešķir sabiedrības apziņas paaugstināšanai par vides projektu realizācijas iespējām, par projektu pēcieviešanas aktivitātēm, kā arī tehnoloģisko risinājumu alternatīvām, veicinot videi draudzīga dzīvesveida popularizēšanu. Tostarp, Fonds organizējis seminārus gan ūdenssaimniecību speciālistiem par iekārtu uzturēšanu un monitoringu, gan pašvaldību un uzņēmumu pārstāvjiem ar efektīvi zaļām idejām ar vēlmi tās īstenot.

Balstoties uz gūto pieredzi vides projektu realizācijā izveidota mājas lapa www.videsrisinajumi.lv, kas kā interaktīva sistēma apvieno labākos akadēmiskos risinājumus ar praktiskām realizācijas iespējām, lai sekmētu piemērotāko un efektīvāko risinājumu izmantošanu vides projektu realizācijā.

Fonds arvien aktīvāk veicina vietējo pašvaldību iesaistīšanos videi draudzīgu ideju un projektu īstenošanā, efektīvas un ilgtspējīgas vides politikas plānošanu, tādejādi demonstrējot, ka ieguldījumi vides jomā, tostarp energoefektivitātes paaugstināšanā, atjaunojamo energoresursu izmantošanā, apkures sistēmu optimizēšanā, ūdenssaimniecības sakārtošanā vai atkritumu saimniecībā ir investīcijas ar spēju atmaksāties un dot atdevi ilgtermiņā.

Atskatoties uz savu darbību 15 gadu garumā, Fonds īpaši novērtē izveidojušos sadarbību ar klientiem un partneriem – gan uzņēmumiem un pašvaldībām, kas saņēmuši Fonda aizdevumus un tādējādi realizējuši mūsu kopīgos mērķus vides problēmu risināšanā Latvijā, gan Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansējuma saņēmējiem, gan partneriem pārrobežu sadarbības projektu ietvaros.

 



drukāt lapu