Noslēgusies ieviešana konkursā Atjaunojamo energoresursu izmantošana mājsaimniecību sektorā

28.03.2013

 Noslēgusies projektu ieviešana konkursā "Atjaunojamo energoresursu izmantošana mājsaimniecību sektorā"

2013.gada martā ir veikti pēdējie noslēguma maksājumi finansējuma saņēmējiem (mājsaimniecībām) Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansēto projektu atklātā konkursa "Atjaunojamo energoresursu izmantošana mājsaimniecību sektorā" ietvaros.

Kopumā projektu atklātā konkursa "Atjaunojamo energoresursu izmantošana mājsaimniecību sektorā" I un II kārtā īstenots 1761 projekts, attiecīgi 861 projekts I kārtā un 900 projekti II kārtā.

Lielākā daļa projektu īstenoti ekspluatācijā nodotās ēkās - 78% no visiem īstenotajiem projektiem un 95 % iekārtas ir uzstādītas  individuālā dzīvojamā mājā vai vasarnīcā.

Visvairāk mājsaimniecībās uzstādīti dažāda veida siltumsūkņi - 36%, otras populārākais iekārtu veids – saules kolektori siltā ūdens sagatavošanai un apkures atbalstam - 32% no kopējā skaita. Trešajā vietā pēc uzstādīto iekārtu skaita ir biomasas apkures katli, kopumā uzstādīti 452 granulu vai malkas katli, kas ir 23% no kopējā skaita. Biomasas kamīni uzstādīti 35 mājsaimniecībās, t.i. 2% no īstenotajiem projektiem. Elektroenerģijas atbalstam uzstādīti saules paneļi un vēja ģeneratori, attiecīgi 5% un 2% no kopējā skaita.

Vairāk kā viena iekārtu veida uzstādīšanu ēkās ir izmantojušas 152 mājsaimniecības jeb 9% no īstenoto projektu skaita.

Vidēji vienam projektam izmaksātais Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansējums ir 3424 Ls, savukārt plānotais vidējais projekta siltumnīcefekta gāzu emisijas samazinājums gadā ir 8,7 t.

Realizēto projektu kopējā Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta atbalsta summa veido 6023870.98 Ls.

Informācija par konkursu

Konkursa mērķis ir CO2 emisiju samazināšana mājsaimniecību sektorā, atbalstot mikroģenerācijas siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas tehnoloģisko iekārtu iegādi un uzstādīšanu dzīvojamai mājai, lai nodrošinātu siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem un siltuma vai elektroenerģijas piegādi tikai mājsaimniecības vajadzībām. KPFI kopējais finansējums bija LVL 11 399 481. Vienam projektam pieejamais maksimālais KPFI finansējums – 7 000 LVL. Atbalsta intensitāte no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām nepārsniedz 50 %. Projekta īstenotāji – fiziskas personas un vairāku dzīvokļu dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku izveidotas biedrības.

Konkursa ietvaros tiek atbalstīti projekti, kuros tiks iegādātas un uzstādītas šādas iekārtas:

  • šķeldas vai salmu biomasas katli, biomasas granulu vai malkas katli un biomasas kamīni ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW (ieskaitot);
  • saules kolektoru sistēmas ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 25 kW (ieskaitot);
  • siltumsūkņi ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 50 kW (ieskaitot), gaiss/gaiss tipa siltumsūkņus var uzstādīt, ja tie ir paredzēti darbam –20 °C temperatūrā un tiks ekspluatēti dzīvojamās mājās, kur apsildāmā platība nepārsniedz 100 m2;
  • vēja ģeneratori ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 10 kW (ieskaitot);
  • saules baterijas ar kopējo uzstādīto jaudu līdz 10 kW (ieskaitot).

Konkursa ietvaros pieejamā finansējuma izlietošanai tika organizētas divas kārtas.

  • I konkursa kārta

Konkurss I kārtas ietvaros tika izsludināts 2011.gada 28.janvārī. Apstiprināti 1219 projektu iesniegumi, no kuriem noslēgti 1146 līgumi par projekta īstenošanu. Projektu īstenošanas termiņš – 2012.gda 1.novembris.

  • II konkursa kārta

Konkurss II kārtas ietvaros tika izsludināta 2011.gada 6.septembrī. Apstiprināti 1225 projektu iesniegumi, no kuriem noslēgti 1120 līgumi par projekta īstenošanu Projektu īstenošanas termiņš – 2012.gada 1.novembris.

 

    



drukāt lapu