Pasīvo ēku tehnoloģijas būvniecības nākotnei - Balva par pasaules klases arhitektūru

 Pasīvo ēku tehnoloģijas būvniecības nākotnei - Balva par pasaules klases arhitektūru

Starptautiskā konference Āhenē demonstrē risinājumus maksimālai enerģijas efektivitātei

Āhene, Vācija. Kad reiz ēka ir uzcelta un pabeigta, tā neskarta turpina stāvēt gadu desmitus; tādēļ, tai izveidotais vai atjaunotais enerģijas standarts ir ļoti svarīgs. 2014. gada Starptautiskajā Pasīvo ēku konferencē Āhenē, Vācijā, eksperti no visas pasaules rādīja, kā pašreizējā būvniecības prakse var tikt padarīta par derīgu arī nākotnes būvniecības standartiem. Jaunākais progress attiecībā uz augstu energoefektīvu ēku būvniecības sastāvdaļām ir revolucionārs; daži no piemēriem tika demonstrēti turpat rīkotajā izstādē.

„Energoefektīva būvniecība un rekonstrukcija ar katru gadu kļūst aizvien izdevīgāka un tādēļ kļūs pat vēl iekārojamāka ēku īpašniekiem,” skaidro Dr. Volfgangs Feists (Wolfgangs Feist), Passive House Institūta direktors. „Component Award” jeb „Sastāvdaļu jeb detaļu Balva” logiem, kas tika pasniegta konferencē Āhenē, parāda, cik vērā ņemami ietaupījumi var tikt sasniegti, pateicoties pasīvo ēku tehnoloģijām. „Ieguldījums savas ēkas energoefektivitātē ir pirmais un svarīgākais jautājums ekonomiskā ziņā,” saka Feists. "Uzlabots komforts ir papildus ieguvums, jo ir būtisks ieguldījums cīņā ar klimata pārmaiņām."

Fakts, ka arhitektūra pati par sevi arī gūst labumu no Passive House koncepcijas, tika atzīmēts Āhenē ar citu apbalvojumu pasniegšanu. Konference tika atklāta pasniedzot Passive House 2014 balvas sešām ēkām un vienam reģionam: daudzdzīvokļu ēka Berlīnē (Vācija), restaurēta ēka Ņujorkā (ASV), konferenču ēka Gosanā (Dienvidkoreja), mākslas muzejs Ravensburgā (Vācija), ēku komplekss Espoo (Somija), rindu mājas Filadelfija (ASV), un vesels pasīvo māju rajons Heidelbergā (Vācija). Balvas tika piešķirtas ar ES finansētā projekta PassREg (Pasīvo ēku reģioni ar atjaunojamo enerģiju) un Vācijas Federālās Ekonomijas un Enerģētikas Ministrijas atbalstu.

Divu dienu garajā konferencē uzstājās gandrīz simts ekspertu ar dažādām lekcijām, ietverot sfēras, sākot ar izaicinājumiem pasīvo ēku celtniecībā dažādās klimata zonās, līdz pieredzes apmaiņai par pasīvo ēku lielveikalu un iekštelpu peldbaseinu celtniecību. Atsevišķa lekcija tika veltīta EuroPHit projektam, īpašu uzmanību pievēršot esošo ēku restaurācijai, kas gadu gaitā tiek veikta. Īpaša uzmanība tika pievērsta arī notikumiem, kas būtiski ietekmē būvniecības nozari, kā Eiropas direktīva par ēku energoefektivitāti. Direktīva, kas paredz, ka no 2021. gada visas ēkas tiek projektētās kā „Gandrīz nulles enerģijas ēkas”, var tikt viegli īstenota, ja tiek izmantots pasīvo ēku un atjaunojamo energoresursu kombināciju. Passive House Institūts šo notikumu attīstībai gatavojas, ieviešot jaunas sertifikācijas kategorijas.   

Nākotnē, ne tikai enerģijas patēriņš, bet arī enerģijas ražošana ēkās un to tuvumā, piemēram, izmantojot fotoelementu sistēmu, tiks ņemta vērā. Savā noslēguma uzrunā Dr. Feists nāca klajā ar jaunu metodi par pieprasījumu pēc enerģijas kopējo novērtējumu ēkās; nākotnes scenārijs, kur ekskluzīvi atjaunojamo energoresursu avoti, kas saražoto enerģiju nodod sadales tīklam, kalpotu par atskaites punktu.

Zigmāra Gabriela (Sigmar Gabriel) Vācijas Federālais Ekonomikas un Enerģētikas ministrijas pārstāvis un Passive House Balvas goda viesis atzīst: „Pasīvās ēkas standarts kalpo kā pasaules mēroga etalons energoefektīvai būvniecībai un renovācijai. Es esmu īpaši gandarīts, ka Pasīvo ēku standarts tagad ir vairāk nekā tikai pamats atsevišķām ēkām, bet kalpo par starptautisku kritēriju ēku kompleksiem un pat veseliem kvartāliem.”

Kā priekšnoteikums dalībai konkursā, lai varētu pārbaudīt atbilstību Pasīvās mājas standartam (vai EnerPHit standartam restaurācijas gadījumā), bija sertifikācija. Tādejādi žūrija savos vērtējumos varēja brīvi koncentrēties tikai uz arhitektūras dizaina sniegumu. Katrs no uzvarētājiem piecās atsevišķās ēku kategorijās saņēma balvu €5000.

PH dizaina uzsākšanas jaunais 3D plānošanas instruments, tika sagaidīts ar lielu sajūsmu, īpaši dizaineru un arhitektu vidū, kuri atradās starp 1000 konferences apmeklētājiem. Programmatūra, kas balstās uz SketchUp, ļauj 3D enerģijas attiecīgos projekta datu ievadi - norobežojošo konstrukciju un ēnojums dati tiek konstatēti automātiski un var tikt optimizēti pēc vajadzības. Rezultātus pēc tam ir ļoti viegli un vienkārši pārnest uz pasaulē plaši zināmo Pasīvo ēku plānošanas instrumentu – PHPP.

Jau kopš 1997. gada Passive House Institūta organizētā Starptautiskā Pasīvo ēku konference, ik gadu notiek dažādās vietās, tās mainot. Šogad konference tika organizēta sadarbībā ar Āhenes pilsētu un NRW Enerģijas aģentūru. Blakus konferencei organizētā izstādē varēja apskatīt energoefektīvu būvdetaļu ražotājus un citus nozīmīgus nozares pārstāvjus, kā arī izstādes telpās vienlaikus tika organizēti informatīvi semināri, kuros ar lekcijām uzstājās nozares eksperti. Papildus darba grupas un semināri tika piedāvāti konferences programmas ietvaros, kas noslēdzās ar ekskursijām uz uzceltajām pasīvajām mājām Āhenes reģionā. Nākamā Pasīvo ēku konference notiks 2015.gadā no 17.-18. aprīlim Leipcigā (Vācija).

Vairāk kā trešdaļa no industriāli attīstītajās valstīs patērētās enerģijas izriet no ēku ekspluatācijas, un lielākā daļa tiek patērēts apkurei. Izmantojot Passive House tehnoloģijas, šis patēriņš var tikt samazināts līdz pat 90%. Atlikušais patēriņš var tikt viegli nodrošināts izmantojot atjaunojamos energoresursus. Šis standarts ir ne tikai ekonomiski izdevīgs, bet veido arī nozīmīgu ieguldījumu enerģētikas revolūcijā un klimata aizsardzībā.

Pasīvo ēku starptautiskajā konkursā tika iesniegti vairāk nekā 100 projekti. 21 finālistu, tostarp 7 uzvarētājus var apskatīt šeit - www.passivehouse-award.org

 

 2014 Passive House Balvas ieguvēji:

 

 Boyen Street Zero-Emissions Apartments (Berlin, Germany).  Foto: Deimel Oelschläger ArchitektenOravarinne Passive Houses (Espoo, Somija).  Foto: Kimmo Lylykangas ArchitectsSeminar building and hostel (Goesan, South Korea). Photo: ArchitekturWerkstatt Vallentin

Boyen Street Zero-Emissions Apartments (Berlīne, Vācija).

Foto: Deimel Oelschläger Architekten

Oravarinne Passive Houses (Espoo, Somija).                                           Seminar building and hostel (Gosana, Dienvid Koreja). 

Foto: Kimmo Lylykangas Architects                                                           Foto: ArchitekturWerkstatt Vallentin

 

Bahnstadt Passive House City District (Heidelberga, Vācija).                    Belfield Homes (Filadelfija, ASV).                                                           Ravensburg Kunstmuseum (Rāvensburga, Vācija).

Foto: Passive House Institute                                                                   Foto: Sam Oberter Photography                                                           Foto: Roland Halbe, Stuttgart

Tighthouse Retrofit (Ņujorka, ASV). Foto: Hai Zhang

 

Preses kontakti: Benjamin Wünsch | Passive House Institute| presse@passiv.de

Passive House balvas un Komponentu balvas uzvarētāju attēlus var apskatīt šeit: www.flickr.com/photos/passive-house-institute

 

Vairāk informācijas par projektu: 

Zane Ramane

projektu vadītāja

epasts: zane.ramane@lvif.gov.lv

Tel: +371 67845111